Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asi málokdo zná Rogera Waterse jako sólového muzikanta,většina posluchačů ho zná jako zakladatele a především lídra Pink Floyd. Myslím že je ale škoda se nezabývat takovým mistrem hudby i v jeho sólové dráze. Úspěchy jako slavil s Pink Floyd sice nemá a nikdy neměl,ale panu Watersovi nejde o to zaplňovat stadiony a vydělávat miliony. V poslední době se snaží spíše o intimní zprostředkování koncertů a hlavně stále cítí že má lidem co říci. A z koncertu , který měl v Praze 10. června to rozhodně vidět i slyšet bylo. Pojďme se ale podívat do minulosti tohoto hudebního génia.

Roger Waters se narodil 6.9.1944 v Anglii.

bývalý člen  skupiny Pink Floyd , vl. jm. George Roger Waters. V rámci této kapely měl Roger Waters výrazný podíl m.j. na albech Dark Side Of The Moon a The Wall. V roce 1983 (oficiálně v r. 1985) ze souboru odchází.

Na albu The Pros And Cons Of Hitch Hiking (1984) se podílejí jako hosté  Eric Clapton, Ray Cooper a Michael Kamen. V r. 1986 se Roger Waters objevuje s doprovodnou skupinou Bleeding Heart Band.

Album Radio K. A. O. S. (1987) přineslo výborný singl The Tide Is Turning. V červenci 1990 připravil v Berlíně živé představení The Wall s účastí řady hvězd pop music. Mnoho věhlasných jmen se objevilo i při natáčení alba Amused To Death (1992) - např.  Jeff Beck,  Don Hanley, P.P. Arnold. má ještě dva starší bratry Johna a Duncana. Rog navštěvoval stejně jako Syd Cambridge High School For Boys a zdědil po své matce levicové a pacifistické smýšlení. Po svých bolestných zkušenostech se smrtí svého otce ovšem záhy svůj tichý pacifismus přeměnil na něco, co sám později nazýval militantním antimilitarismem. Brzo se zhlédl v práci organizace Campaign For Nuclear Disarmament (Kampaň za nukleární odzbrojení) - CND. Svůj první výstup na veřejnosti si odbyl v pouhých šestnácti letech, kdy na sjezdu místní organizace CND pronesl projev, který si sám napsal.

Pak přeci jenom zájem o kulturu a studia na čas převážil a Waters se odstěhoval do Londýna, kde se zapsal na Regent Street School of Architecture, kde založil s Wrightem a Masonem kapelu, která po několika změnách názvu vešla ve známost jako Sigma 6 a která byla záhy po přijetí Syda Barretta přejmenována na The Pink Floyd Sound.

Waters měl zájem naučit se hrát na kytaru. Nebylo tajemství, že neměl hudební sluch a přesto toužil naučit se hrát velmi dobře na kytaru - vždyť i když byl samouk a ovládal sotva několik akordů, hrál s Masonem a Wrightem v několika seskupeních na sólovou, později na doprovodnou kytaru. Začal navštěvovat kurzy hraní na kytaru v Spanish Guitar Centre, ale nebavilo ho donekonečna opakovat stupnice, takže to vzdal po dvou lekcích a s příchodem Syda do Sigmy 6 sestoupil k baskytaře (aby se strachoval, že nakonec skončí jako bubeník, čehož se děsil).

Nakonec odešel i ze studií architektury (on konkrétně kvůli tomu, že byl znechucen určující rolí ekonomiky v architektuře), stejně jako jeho přátelé, aby se vydal na dráhu hudebníka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář